Subscribe

RSS Feed (xml)

Powered By

Skin Design:
Free Blogger Skins

Powered by Blogger

18 września, 2023

Innowica 2023 - relacja z relacji

Terminus A Quo (fot. Peter Beym)

16 Spotkania Teatralne Innowica 2023 za nami. Tradycyjnie wypadałoby napisać kilka słów z tegorocznej edycji ... Osobiście - miała dla mnie znaczenie wyjątkowe. Powodów jest kilka, ale zdradzę tylko dwa najważniejsze. Po pierwsze - nie pamiętam takiej sytuacji, żeby ze strony publiczności i zaproszonych artystów padło tyle ciepłych słów pod adresem festiwalu i jego organizatorów. Nie ma nic cenniejszego i bardziej budującego na przyszłość. I po drugie - usłyszałem opinię, że w tym roku festiwal powrócił do "korzeni" w odróżnieniu od większości festiwali, które pogubiły się albo wypaliły "koncepcyjnie". Innowica poszybowała w tym roku totalnie - w kierunku czystej sztuki - bez gwiazdorstwa i komercji.

Dlatego - aby tegoroczna relacja była zupełnie inna nie będę wznosił subiektywnych ochów/achów nad każdym wydarzeniem, ale oddaję głos publiczności i artystom. W imieniu organizatorów raz jeszcze dziękuję: wspaniałej innowickiej publiczności; wszystkim Artystom, którzy zechcieli przyjąć nasze zaproszenie, mieszkańcom wsi Nowica - miejscowym i przyjezdnym, którzy gościli nas pod swoim dachem; wszystkim, którzy wsparli nas w naszej akcji crowdfoundingowej i w każdej innej formie - ciepłym słowem, miłym gestem etc. Postaramy się by było jeszcze lepiej. Do zobaczenia w 2024 roku.

Piotr Bussold

"Życzenie ciszy"

Co się dzieje czekając w ciszy
Wypełniasz lukę w środku?
Jakie obrazy wyskakują
Wewnątrz i na zewnątrz?

I spent wonderful time at InNOWICA Festival. Deep gratitude for the very warm welcome from all the people there. I come back with my heart full of joy. Wonderful festival organized with expertise and passion, in a very magic place. A village immersed in the Nature and in others times.  Such a beautiful experience.Thanks all the festival people. I felt at home. 

Bellissima esperienza in Polonia al festival InNowica. Un calorosissimo benvenuto da parte del pubblico, degli organizzatori e di tutte le persone coinvolte nel festival. Ho avuto la fortuna di assistere alle magnifiche performance di Sylwia Hanff e Marek Kowalski, intense e di grande ispirazione per me. Un grande grazie a Sylwia Hanff per avermi coinvolta in questa magnifica avventura e insieme a Marek, fantastici compagni di viaggio. Gratitude per Piotr Bussold per l'invito e per la calorosa accoglienza, un grande incontro. Un grande grazie a tutte le persone che ci hanno ospitato e supportato (chiedo scusa se non ricordo tutti i nomi). Un grande grazie Michele Marchesani  per la musica innovativa e stimolante. Ritorno con il cuore pieno di gioia.

Podziękowania dla Piotr Bussold i InNOWICA Festival i wspaniałej polskiej publiczności. Dziękuję Sylwia Hanff.

Maruska Marulyn Ronchi (Jinen Butoh, Włochy) 


Tak sobie siedzę w pracy i myślę, czy To miejsce w ogóle i naprawdę istnieje ? I kiedy zamknę oczy, to już wiem, że tak. I choć nie potrafiłabym w nim żyć, to to, że jest sprawia, że tu, gdzie teraz siedzę, żyje się o wiele inaczej! Czy jakoś tak? Piotr, Sroczka, Anton, Uszi, Bolek ... Wszyscy ... Serduszko.

Dorota Lewandowska (Teatr Resursa/3D Projekt)


Ach, jakie to było niesamowite doświadczenie! Pod skrzydłami Fundacji Malczoff, my, z teamu Teatr Wierszalin, mieliśmy okazję wystąpić na jednym z najbardziej unikatowych festiwali teatralnych: InNowica. Kto raz tu przyjechał, wie, że to jedno z najbardziej niebanalnych miejsc. Miejsce to jest jak z innej rzeczywistości, gdzie nie tylko natura, ale i ludzie tworzą wyjątkową atmosferę. Gdy nasze „Głosy ciemności” autorstwa Michał Zdunika zabrzmiały wśród duchów łemkowskich, poczuliśmy, że jesteśmy częścią czegoś znacznie większego. Nie da się tego opisać, to trzeba poczuć.

Występowaliśmy w towarzystwie artystów z różnych zakątków świata: Włoch, Ukrainy, Słowacji, Niemiec i oczywiście Polski. Ale mimo tych różnic, wszyscy łapaliśmy te same, teatralne fale. Jeżeli chodzi o lokalną społeczność Nowicy, ich życzliwość i ciepło były jak balsam dla duszy. Można by rzec, że miejsce to, pomimo dalekiej lokalizacji i kiepskiego zasięgu, było centrum świata dla każdego, kto tam był. Magia tego miejsca, była nam potrzebna, a chwile tam spędzone były jak oddech dla naszych duszy. To dobry początek nowego sezonu teatralnego!

Nie możemy też nie wspomnieć o tym, że nasz występ cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Niestety, nie wszyscy chętni mogli się pomieścić, ale obiecujemy, że wrócimy i zagramy dla wszystkich! Do zobaczenia za rok!

Dziękujemy wspaniałym organizatorom i cudownej publiczności. Wasze wsparcie i entuzjazm napędzają nas do dalszej pracy. Do zobaczenia na kolejnym festiwalu!

Malczoff / Wieszalin


Dziękujemy! Magiczna energia, miejsce organizatorzy i publiczność. Dziękujemy z całym Terminus A Quo że mogliśmy uczestniczyć w tym wyjątkowym święcie Sztuki.

Konrad Gramont (Terminus A Quo)


Tuż przed naszym spektaklem spadł deszcz, jak grom z jasnego nieba! Cała scenografia, światła i nagłośnienie zmokło kompletnie... zagraliśmy więc do jednego światła (Tomek Urbański jesteś the Best!) I do jednego mikrofonu (Leszku nigdy Ci tego nie zapomnę co robisz od 16 lat na InNowica !) Aktorzy i muzycy - czapki z głów!!!

Małgorzata Przędzak (Teatr Scena M / Teatr Robotniczy)


"Dotykasz absolutu" - nieustannie zadziwiają mnie takie zwroty po performansach. To była improwizacja, więc poprzedni opis jest nieaktualny. Wydarzyło się to, co wydarzyć się miało. Pojawiło się to, co pojawić się miało. Stałam się tym strumykiem, a on stał się mną i poprowadził mnie w nieznane. Może ku Absolutowi... nie wiem... to Wy widzowie wiecie...

Sylwia Hanff (Limen Butoh)


I tak nie odda się tej atmosfery. Tam trzeba być, by to poczuć sobą całym. Tak, bez patosu i eleganckich lakierków. Te Spotkania były dla mnie jednymi z lepszych, na których byłem. Niesamowita atmosfera, od mistycyzmu przez komedie az do bajki. Wieczory i noce w oparach niesamowitych brzmień, poranki z kamerą w pościgu za ślimakami ... Drodzy aktorzy, artyści, muzycy, tuziemcy, przyjaciele /N9/ - Wszystkim Wam bez wyjątku: Dziękuję

Anton Grosch


Pokazy butoh Maruska Marulyn Ronchi Sylwia Hanff i Marek Kowalski na festiwalu 16 Spotkania Teatralne Innowica 2023 - eksploracje żywiołów, tematów, obrazów. Bardzo poruszające doświadczenie. Misterium na granicy lata. Butoh daje unikatową przestrzeń na ekspresję kondycji człowieka, ciała, egzystencji w kryzysie. Wtedy, kiedy bezpieczna codzienność pęka, robi się wrażliwie, czasem strasznie, tam właśnie dzieje się butoh. Dziś jest dużo, za dużo dosłowności i publicystyki, za mało metafory i miejsca sztukę-rytuał. Za każdym razem kiedy mam możliwość zanurzać się w świecie butoh, czuję jak bardzo mi tego na co dzień brakuje.

Joanna Sarnecka


Jestem poruszony do głębi pieśnią wody Sylwii Hanff, pieśnią ziemi Marushki i pieśnią drzew Marka. Tak bardzo splatają się z moim tu i teraz, z nierówną walką o przestrzeń dla braci drzew, dla sióstr rzek, dla ziemi. Zawarte w drobnych gestach dramaty wgryzają się w umysł i w serce boleśnie, choć pięknie. Płakałem na "Śnie o pralesie" - jednym z najpiękniejszych i najczystszych spektakli jakie widziałem. To przeżycie niemal mistyczne. Kiedy jeden z aktorów runął na ziemię widziałem w tym śmierć karpackiego pralasu (w tym dniu dowiedziałem się o kolejnej wycince kilkusetletnich drzew) nie mogłem się uspokoić. Ukojenie miały przynieść Jana i Anja opowieścią o Pauli Bush - szefowej cyrku w czasach pierwszych faszystów, ale śmiech w cieniu katastrofy, nie odpędzi dramatycznego finału, po którym można powiedzieć jedynie ... nie ma.

To piękny festiwal. Jesteś w nim cały, tu i teraz. I zostaje z tobą na długo, na to późniejsze... Tu i teraz. Dzięki Mateusz Sora za festiwal i chwilę przed. Dzięki Piotr Bussold ! Dzięki Ania Woźniak za rozmowy i małą Toskanię w łemkowskiej chacie i za opowieści... Dusza i ciało.

Radek Łabarzewski
16 Spotkania Teatralne Innowica 2023 - tradycyjnie Piotr Bussold, dyrektor artystyczny festiwalu, zaprosił widzów (i nie tylko Alicję) w Krainę Czarów. Dom Muzyków i cała przestrzeń wsi Nowica (i nie tylko, przestawienia odbywały się również w Zdyni i Uściu Gorlickim) była magiczną platformą ekspozycji sztuki. W różnych formach i w odmiennych percepcjach. Był teatr, była muzyka i wylewająca się z każdego zakamarka przestrzeni i czasu - Improwizacja. Osobiście w tym roku skupiłem się na programie muzycznym festiwalu. Doświadczyłem, trzech, nocnych (przy majaczącym w pełni Księżycu) koncertów, które w mojej percepcji były zjawiskowe i na długo zostaną w mojej pamięci - Czerwie, Tatvamasi i Oranżada. Wisienką na torcie każdego z koncertów były, wręcz halucynacyjne i świetnie integrujące się z muzyką, wizualizacje Cinemanual. Zaproszone przez Piotra zespoły ukazały, bogactwo muzycznej sceny spoza głównego nurtu. Gdzieś skrywane dla szerszej grupy odbiorców funkcjonują od wielu lat... Sławek Gołaszewski takie zjawiska określał mianem undergroundu lub kontr-kultury. A ja nazywam Twórców i Odbiorców takich "performensów" Podróżnikami i/lub Odkrywcami. I gorąco zachęcam do przypomnienia sobie lub doznania wymienionych przez ze mnie powyżej zespołów. Warto! Choć ciało po trzech dniach i nocach intensywnych doznań, zmęczone to, dusza zdecydowanie jest wymasowana.

Paweł Sky16 InNowica za nami! Znowu było pięknie i emocjonalnie. Poruszający spektakl "Sen o pralesie", na podstawie opowiadania "Bambi" Felixa Saltena, pokazał słowacki zespół Korene & Kosti. Mimo, że o zabijaniu, władzy, destrukcji i bezsilności mówi się i krzyczy, to umiejętność opowiedzenia historii młodego jelonka poprzez ciało, lalki i śpiew mocno dotarła do mych trzewi. Maruska Ronchi/SylwiaHanff/Marek Kowalski zabrali mnie w podróż do głębi ciała, wyostrzyli moje zmysły, co w połączeniu z naturą miało moc niepowtarzalną. Z pewnością sięgnę po powieść "Bombel" Mirosława Nahacza, prozy, która była inspiracją spektaklu zrealizowanego przez Międzypokoleniową Grupę Teatralną "Plemię". A na Malczoff Projekt/Wierszalin nie wszyscy weszli, ale mam nadzieję, że przyjadą jak powstanie już cały spektakl. Przy pełni księżyca pięknie zabrzmiały Czerwie z Markiem Tomalikiem z Gabinetem doktora Caligari. Generalnie wszystkie muzyczne propozycje wybrzmiały cudownie: Piotr Damasiewicz Into The Roots, Tatvamasi. Kapela Niwińskich porwała wszystkich do tańca. No i wiecie, rozmowy, spotkania, radość bytowania w niepowtarzalnych przestrzeniach.

Eliza Łabarzewska


XVI Spotkania Teatralne InNowica 2023 za nami. "Gabinet Dr Caligari" w plenerze przy szumie rzeki przy słynnej 9-tce, gdzieś blisko północy, po ulewie, z upiornymi chmurami, przy blasku księżyca w pełni i świetnie zagraną muzyką Czerwie na żywo. Można rzec, że i pogoda zagrała do filmu niemieckiego ekspresjonizmu lat międzywojnia... Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i do następnej edycji w przyszłym rocku.

Marek Tomalik


Ogromniaste dzięki za wspólny finał na Innowica 2023. Wasze szalone tańce były mega inspirujące. Jesteście najlepszą publiką. Dziękujemy za niesamowite wizuale Cinemanual. Specjalne podziękowania dla Piotr Bussold za przygarnięcie nas na deser. Nowica 9 za wibracje i sprzęty. Czerwie ze mega wieczór. Duden Gra-Nowica za noce i dnie. Love & Peace.

Oranżada


Dziękuję organizatorom Piotr Bussold, SPN, muzykom z Nowica 9, gościnie u Iza Z Lasu, fotografom Magdalena Hałoń, Anton Grosch, Sroczce - miłej sąsiadce ze stoiska obok oraz Wszystkim wspaniałym artystom tworzącym festiwal oraz wszystkim przyjaciołom, a także uczestnikom festiwalu których spotkałam pierwszy raz, a którzy mają u siebie moją porcelanową sztukę użytkową i się nią cieszą. To najważniejsze, Radość z obcowania ze sztuką wzmacnia nasze siły życiowe.

Ewa Szlachetka-Depak


To było wspaniałe! Kobiece i męskie bycie w sobie i w Naturze. Bardzo dziękuję, Wy i Korene & Kosti to moje największe wzruszenia! Mam zakodowaną symbolikę granatu z czasów bliskowschodniego archeo życia. Ale tu był dla mnie siłą i wspólnotą. A Maruska Marulyn Ronchi opowieść wywołała łzy, o co łatwo, ale nie publicznie. I wspaniały Marek Kowalski, przypomniał mi Butohpolis. International Butoh Art Festival, ale był taaak odważny i blisko nas, że ach! Ogromny ukłon i wdzięczność!

Ania Woźniak


"Sen o pralesie" poruszył nas do głębi. Szamański jazz Piotra Damasiewicza równie świetny. Innowico trwaj! Robimy do Was ponad 800 km i zawsze warto. Nasze dusze są jeszcze w podróży. Dziękujemy!

Radosław Palus (Spichlerz Sztuki)


Brak komentarzy: