Subscribe

RSS Feed (xml)

Powered By

Skin Design:
Free Blogger Skins

Powered by Blogger

Innowica 2019 (XII edycja)


Zakończyła się kolejna 12 edycja festiwalu teatralnego w Nowicy. Pełna sztuki, spotkań, dyskusji, ale przede wszystkim pogody i dobrej energii. Myśląc o tegorocznych Spotkaniach nachodzi nas refleksja, że wydarzenie to ma charakter wykraczający poza sztywne ramy artystyczno-organizacyjne. Chcemy, by nasze Spotkania przekraczały stereotypy, a Artyści, których zapraszamy i program, który prezentujemy nie był "kalką" czy "przemieleniem" repertuaru innych festiwali. Kluczem festiwalu są Ludzie i Artyści, którzy podczas trzech dni spotykają się w magicznej atmosferze i tworzą go "na żywo". Ktoś powiedział po zakończeniu: "To jest zupełnie nieprawdopodobne. Przyjeżdżasz w nowe, nieznane miejsce i teren - pełen różnych obaw - jak to będzie, kim są ludzie, którzy tu przyjechali etc? I idziesz drogą - jedyną w tej przestrzeni - zatrzymujesz się i pytasz kogoś o coś (gdzie jest sklep? - czy coś w tym stylu) - i ten ktoś się zatrzymuje - i nie tylko Cię słucha, ale zaczyna opowiadać o sobie, swoim życiu - uśmiecha się - i czujesz się tak jakbyś spotkał się z dawno nie widzianym Przyjacielem. Nigdy nie jesteś kimś Obcym"*. I to chyba jest najtrafniejsze podsumowanie festiwalu i wyjaśnienie na czym polega jego wartość. A oto, co w telegraficznym skrócie się wydarzyło.

Teatr Na Skraju (fot. Wacław Bugno)

Festiwal rozpoczął się w czwartkowy wieczór Bożego Ciała kameralnym spektaklem "O gościnność" Teatru Na Skraju składającym się z kolażu tekstów Stanisława Ignacego Witkiewicza zaprezentowanego na scenie Sarepta. Po zmroku wystąpił tradycyjnie kolektyw Jaźna oraz Nowica 9 z Przyjaciółmi, którzy - co należy podkreślić - są współtwórcami festiwalowej atmosfery. Następnie z niezwykłym recitalem wystąpiła poza programem Karolina Rec używająca scenicznego pseudonimu Resina.  Ta młoda i bardzo ciekawa artystka gra na wiolonczeli i tworzy piękne światy bazując na brzmieniu i zapętleniach dźwięku.

Resina (fot. Peter Beym)

Tutaj należy wspomnieć, że festiwalowi towarzyszą wydarzenia spontaniczne i niezaplanowane przez Organizatorów - jednak zawsze wpisują się w nastrój.  Bardzo późnym wieczorem, a właściwie w nocy wystąpili goście z Niemiec  z performancem VisualNoise, który tworzą Agata Schubert i Michael Hauck.

VisualNoise (fot. Peter Beym)

Piątkowy blok rozpoczęły "Ksieżyc'owe opowieści" w wykonaniu Wędrownego Teatru Lalek Małe Mi - autorskiego teatru Sławy Tarkowskiej, absolwentki Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej. Ten piękny, nieco "kosmiczny" spektakl fantastycznie odbierali zarówno dorośli jak i ich pociechy. Po spektaklu odbyły się równolegle dwa wydarzenia poza programowe: "Apokalipsa" - wernisaż rzeźby prof. ASP Stanisława Bracha i warsztaty lalkarskie dla dzieci prowadzone przez Beatę Żaczek.

Teatr Małe Mi (fot. Wacław Bugno)

Stanisław Brach (fot. Wacław Bugno)

O 15 rozpoczął się niezwykły spektakl "Korowód" w wykonaniu Teatru Terra Indigena, autorskiego projektu Moniki Worsztynowicz, któremu towarzyszyły spontaniczne działania Teatru Limen Butoh Sylwii Hanff. Można powiedzieć, że spektakl ten odbył się w całej wsi i wciągnął w akcję wszystkich mieszkańców i publiczność. O godzinie 17 wystąpił ze leśmianowskim projektem Adam Strug, który na potrzebę festiwalu i wsi stworzył z publicznością Teatr Leśny. Wszyscy zgromadzeni - biorąc aktywny udział - wspólnie uczestniczyli w tym projekcie, a "reżyser" był jego animatorem.

Teatr Terra Indigena (fot. Peter Beym)

Teatr Limen Butoh (fot. Peter Beym)

Leśmianowski Teatr Adama Struga (fot. Aleksandra Rózga)

Wieczorną część drugiego dnia rozpoczął spektakl "Der Blaue Reiter ist geffalen" Theater Anderwelten z Niemiec. Ten multimedialny spektakl o przyjaźni ekscentrycznej poetki Else Lasker-Schüler i malarza impresjonisty Franza Marca wyreżyserowała Margaux Kier. Wzięła nim udział tancerka Piny Bausch - Chrystel Guiellebeaud. Dzień zamknął performance warszawskiej grupy Tasiemka.

Theater Anderwelten (fot. Peter Beym)

Trzeci dzień festiwalu rozpoczął Teatr Zatrzymać Obrotówkę, który zaprezentował spektakl "Sorok dniej". Teatr ten tworzy młodzież działająca w Staromiejskim Centrum Kultury w Krakowie. Spektakl oparty na wydarzeniach, które miały miejsce w 2004 roku w szkole w Biesłanie na Kaukazie poruszył dużą część publiczności, która wzruszona do głębi nie tylko spektaklem, ale też grą młodych ludzi opuszczała salę świetlicy w Nowicy.

Teatr Zatrzymać Obrotówkę (fot. Rafał Lewandowski)

Teatr Przedmieście (fot. Rafał Lewandowski)

Kolejnym wydarzeniem był oparty na motywach powieści Wiesława Myśliwskiego spektakl "Święto" Teatru Przedmieście z Rzeszowa poruszający temat zagubienia między współczesnością a tradycją. Przedostatnim punktem programu była polska premiera "Gleby" - najnowszego spektaklu Sceny Plastycznej KUL prowadzonej przez Leszka Mądzika, który powstał z udziałem aktorów Warszawskiego Centrum Pantomimy i muzyką na żywo Pawła Odorowicza. Każdy spektakl Leszka Mądzika to metafizyczne doznanie - spotkanie z sacrum, które zaklęte jest w nas i otaczającej naturze. Ostatnim wydarzeniem był performance Teda Miltona wraz z grupą Blurt z Wielkiej Brytanii. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że grupa zdecydowała się na przyjazd z poważnie kontuzjowanym liderem - specjalnie tylko na okazję festiwalu po zapoznaniu się z relacjami z poprzednich edycji.

Scena Plastyczna KUL (fot. Wacław Bugno)

Blurt & Cinemanual (fot. Anton Grosch)

Ted Milton (fot. Anton Grosch)

Na szczególną uwagę zasługują również działania Mińskiego Studia Animacji z Białorusi pod wodzą Michała Tumeli, które przez cały czas trwania festiwalu tworzyło z publicznością filmową instalację ożywiającą symbol Nowicy - pomnik drewnianej łyżki stojący w centrum wsi. Za multimedialne projekcje towarzyszące niektórym wydarzeniom odpowiedzialny jest Krzysztof Owczarek (Cinemanual). Specjalne podziękowania dla Ani Woźniak i grupy wolontariuszy bez pomocy których tegoroczna edycja byłaby trudna do przeprowadzenia. Dziękujemy Arkowi Goldynowi (*- to cytat z Twojej wypowiedzi"), Jarkowi Składankowi, Kubie Stępkowskiemu i Weronice Wronowskiej - za wszelką pomoc w rozwiązywaniu logistycznych niespodzianek :))



Animacja zrealizowana przez białoruskich artystów z udziałem festiwalowej publiczności

(fot. Peter Beym)



(reż. Anna i Roch Michnikowscy)

Dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy wzięli udział w naszej akcji crowdfoundingowej. Bez waszej pomocy nie moglibyśmy zrealizować niektórych wydarzeń. Dziękujemy wspaniałej publiczności, mieszkańcom wsi i właścicielom gospodarstw agroturystycznych, a szczególnie Nowicy 21.

My pracujemy już nad programem i przygotowaniem kolejnej 13 edycji - jeszcze lepszej - i mamy nadzieję, że nie pechowej :))

Piotr Bussold

(fot. Aleksandra Rózga)

(fot. Peter Beym)

PROGRAM

20.06 (czwartek)
19.00 – Teatr Na Skraju „ O gościnności” – Sarepta
21.00 – VisualNoise (Niemcy) – Nowica 9
22.00 – Resina - scena muzyczna Nowica 9
23.30 - Viimeinen Virhe - scena muzyczna Nowica 9
+ Nowica 9 + jam session – scena muzyczna Nowica 9

21.06 (piątek)
11.00 – otwarcie
11.30 – Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi „Księżyc’owe opowieści” - Sarepta
15.00 – Sudio Terra Indigena & Teatr Limen Butoh „Korowód” – Sarepta – Nowica 9
15.30 – Wernisaż Stanisława Bracha (przed kaplicą Zaśnięcia NMP obok Sarepty)
17.00 – Leśmianowski Teatr Adama Struga – scena muzyczna Nowica 9
19.00 - Emu On The Road - scena muzyczna Nowica 9
21.00 – Theater Anderwelten „Der Blaue Reiter ist gefallen” (Niemcy) - Sarepta
23.00 – BNNT - scena muzyczna Nowica 9
00.00 – Tasiemka – scena muzyczna Nowica 9

22.06 (sobota)
14.00 – Teatr Zatrzymać Obrotówkę „Sorok dniej” – świetlica wiejska
16.00 – Teatr Przedmieście „Święto” - Sarepta
19.00 – Tumela & Friends (Białoruś) – projekcja filmu „Ożywiamy łyżkę w Nowicy” – świetlica
20.00 – Scena Plastyczna KUL „Gleba” – Nowica 9
21.30 – BLURT (Wielka Brytania) – scena muzyczna Nowica 9

Wydarzenia towarzyszące:
  • specjalne projekcje aktywne CineManual Krzysztof Owczarek (Nowica 9)
  • warsztaty lalkarskie (Beata Żaczek): 21.06 (piątek) po spektaklu teatru Małe Mi do godz. 15.00 (Sarepta)
  • warsztaty animacji filmowej (Michal Tumela): 21.06 (piątek) godz. 13.00 (instalacja „Łyżki” w Nowicy)
  • warsztaty dla dzieci (Ania Woźniak): 22.06 (sobota) godz. 11.00 – 14.00 (Sarepta)
  • pokazy tradycyjnego toczenia łyżek (Piotr Michniak): 21-22.06 (Nowica 14 vis a vis cerkwi św. Paraskewy)
  • Art-Qchnia „Garnowica” zaprasza codziennie na degustację potraw na terenie Nowicy 9 podczas festiwalowych wydarzeń

Brak komentarzy: