Subscribe

RSS Feed (xml)

Powered By

Skin Design:
Free Blogger Skins

Powered by Blogger

Innowica 2014 (VII edycja)


Festiwal rozpoczął się 19 czerwca (czwartek) o godz. 17.00 spektaklem „Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego” w wykonaniu JANA PESZKA. Wieczorna część rozpoczęła się o godz. 20.00 koncertem grupy NOWICA 9 oraz YESHE, której towarzyszyły spektakularne prezentacja multimedialne. Późnym wieczorem od godz. 23.00 na scenie teatralnej w ośrodku Sarepta wystąpiły amatorskie grupy teatralne TEATR RUCHU FORMA z Andrychowa ze spektaklem „Fermentacja pragnień” na podstawie prozy Bruno Schulza oraz ZATRZYMAĆ OBROTÓWKĘ z Krakowa ze spektaklem „Dotąd-odtąd”."Do Nowicy przyjechałem po raz pierwszy i tylko na czas grania spektaklu. Zaciekawiony, gdyż zawsze podejmuję się sprostania nieoczywistym wyzwaniom, ale nie bez obaw, czy Schaefferowski "Scenariusz ..." grany niemal na łące w biały dzień, ma szansę. Otóż wszystko: publiczność -  zarówno lokalna jak i przyjezdna, organizatorzy i wreszcie niecodzienne okoliczności sprawiły, że mogę powiedzieć : Innowica i działania gospodarzy to wyjątkowe, niecodzienne i czarowne miejsce. Zachęcam do bywania. Serdecznie !!!" --- Jan Peszek


Teatr Ruchu Forma "Fermentacja pragnień" (fot. M. Teśluk)

Yeshe + Jasna Chmura (projekcje) (for. Beskid Niski Photography)

20 czerwca (piątek) po oficjalnym rozpoczęciu festiwalu wystąpił OBWODOWY TEATR LALEK z Grodna na Białorusi ze spektaklem dla dzieci „The Incredible Illusion”. Następnie w zabytkowym budynku byłej szkoły podstawowej wystąpił TEATR ELOE ze spektaklem „Anhelli”. Po zakończeniu spektaklu w tym samym miejscu rozpoczęła się prezentacja filmów animowanych artysty-malarza z Ukrainy SERGIEJA SAWCZENKO oraz wystawa artysty-fotografa ALEKSEGO KARPOWICZA. Podczas tego bloku zaprezentowano również pierwszą część filmów dokumentalych zrealizowanych przez grupę niezależnych filmowców zrzeszonych w grupie BABILON 13 na kijowskim Majdanie. W gospodarstwie agroturystycznym Nowica 21 zorganizowano wernisaż malarza WOŁODYMYRA OLESZCZUKA ze Lwowa (Ukraina). O godzinie 19.00 wystąpił TEATR PORYWACZE CIAŁ w spektaklu „Partytury rzeczywistości”. O godzinie 22.00 z koncertem wystąpiła grupa AMPACITY z Trójmiasta. W późnych godzinach wieczornych z uwagi na specyficzne warunki techniczne wystąpił TADEUSZ WIERZBICKI ze swoim TEATREM ŚWIATŁA w spektaklu „Małe i”.

Grodzieński Obwodowy Teatr Lalek [Białoruś] (fot. Andriy Artym)


Teatr Eloe "Anhelli" (fot. Andriy Artym)

Teatr Porywacze Ciał "Partytury rzeczywistości" (fot. Andriy Artym)21 czerwca (sobota) rozpoczął się koncertem RODZINNEJ KAPELI KURASIÓW z LUBZINY - laureatów nagrody im. Oskara Kolberga w roku 2013 . Po nim po raz drugi wystąpił Obwodowy Teatr Lalek z Grodna (Białoruś) z spektaklu „Macbeth”. Następnie ze spektaklem „Tchnienie” wystąpił TEATR PRZEDMIEŚCIE z Rzeszowa. Po spektaklu - w budynku byłej szkoły - zaprezentowano drugą część filmów dokumentalnych z Majdanu grupy Babilon 13. W wieczornej części ostatniego dnia wystąpił TEATR SZWALNIA/CHÓRY GERTRUDY STEIN z Łodzi w spektaklu „Technika punktu świetlnego”. O godzinie 21.30 z plenerowym spektaklem „Exultet” wystąpił TEATR-A z Gliwic. Póżnym wieczorem miała miejsce prapremiera widowiska poetycko-muzycznego „Antonycz w domu” inspirowana poezją Bohdana Ihora Antonycza, jednego z najważniejszych poetów ukraińskich, który urodził się w Nowicy. W tym wydarzeniu wzięli udział wybitni artyści z Ukrainy (JURIJ ANDRUCHOWYCZ, ULIANA HORBACZEWSKA, MARK TOKAR) i Polski (RYSZARD LATECKI, BART PAŁYGA). Festiwal zamknął koncert grupy WOLNI LUDZIE z Kielc.

Rodzinna Kapela "Kurasie" z Lubziny (fot. M. Teśluk)

Teatr Szwalnia / Chóry Gertrudy Stein (fot. Andriy Artym)

Teatr-A "Exultet" (for. Andriy Artym)

Projekt "Antonycz w domu" (fot. Andriy Artym)

"Antonycz urodził się w Nowicy. Dlatego nasz projekt pod roboczą nazwą << Antonycz w domu >>, jest próbą otworzenia poetyckich światów Antonycza, przede wszystkim poprzez deklamację i muzykę. Skala naszych artystycznych poszukiwań jest maksymalnie szeroka – od tradycyjnego łemkowskiego folkloru do postrockowej psychodelii. Staraliśmy się, aby równie wieloplanowy był wybór tekstów. Oprócz oryginalnych poezji Antonycza (niektóre wykonywane są w nowych, specjalnie przygotowanych dla tego projektu polskich przekładach), znajduje się kilka fragmentów z mojej powieści „Dwanaście kręgów” - fragmenty mistyfikowanej biografii poety (...)

Od siebie dodam, że szczególny sens projektu we współpracy ukraińskich wykonawców z polskimi, to nie tylko odkrywanie naszej wspólnej spuścizny, ale i tworzenie wspólnego Novum, które –mam nadzieję, nie na darmo- współbrzmi z nazwą Nowica. Uliana Horbaczewska, Mark Tokar, Bartek Pałyga i Ryszard Latecki we wspólnym przedsięwzięciu ….Czy możliwe są inne okoliczności abym mógł marzyć o współpracy z tak bardzo utalentowanymi osobami? Dziękuję Antonyczowi za to, że do tego doprowadził." --- Jurij AndruchowyczPROGRAM

19 czerwca (czwartek)
17.00 - Jan Peszek "Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego" [Sarepta – stodoła]
20.00 - Nowica 9 / Yeshe - koncert [scena muzyczna Nowica 9]
22.00 - Teatr Ruchu Forma „Fermentacja pragnień” [Sarepta - stodoła]
23.30 - Grupa Zatrzymać Obrotówkę „Dotąd-odtąd” [Sarepta - stodoła]

20 czerwca (piątek)
12.00 - otwarcie
12.30 - Teatr Lalek „The Incredible Illusion” [Sarepta] (Białoruś)
14.00 - Teatr Eloe „Anhelli” [szkoła]
16.00 - 18.00 Serhej Sawczenko - Projekcje animacji; Aleksy Karpowicz - fotografia [szkoła] (Ukraina)
18.00 - Wolodymyr Oleszczuk - malarstwo [wernisaż Nowica 21] (Ukraina)
19.00 - Teatr Porywacze Ciał „Partytury rzeczywistości” [Sarepta - stodoła]
22.00 - Ampacity - koncert [scena muzyczna Nowica 9]
23.00 - Teatr Światła Tadeusza Wierzbickiego „Małe i” [Sarepta - stodoła]

21 czerwca (sobota)
13.00 - Rodzinna Kapela Kurasiów z Lubziny - koncert [Sarepta - weranda]
14.30 - Teatr Lalek „Tutejsi” [Sarepta] (Białoruś)
16.00 - Teatr Przedmieście „Tchnienie” [Sarepta - stodoła]
17.00 - Grupa Babilon 13 - projekcje filmów dokumentalnych z Majdanu [szkoła] Ukraina
19.00 - Teatr Szwalnia/Chóry Gertrudy Stein "Technika punktu świetlnego" [Sarepta - stodoła]
21.30 - Teatr A "Exultet" [Sarepta-dziedziniec]
23.00 - Antonycz [Andruchowycz, Horbaczewska, Tokar, Latecki, Pałyga] (Ukraina / Polska)
24.00 - Wolni Ludzie - koncert [scena muzyczna Nowica 9]

Wystawy: Wolodymyr Oleszczuk - malarstwo, Aleksy Karpowicz - fotografia, projekcje multimedialne

Brak komentarzy: